Kościoły i zabytki

Kościół

Chociaż główną atrakcją Kaszub wydają sie być miejscowe plenery, lasy oraz tereny nad jeziorami to nie oznacza to, że wspomniany obszar nie ma sie czym pochwalić w zakresie znajdujących się na nim zabytków. Nic bardziej mylnego, bowiem Kaszuby to lokalizacja pełna niesamowitych atrakcji. Jedną z najpopularniejszych jest niewątpliwie dom do góry nogami, który znajduje się w Szymbarku. Symbolicznie domek jest alegorią fizjoterapia kraków czasów PRL-u, kiedy wszystko było "postawione na głowie", o czym przypominają odwiedzającym chociażby fragmenty ówczesnych materiałów filmowych w odwróconym telewizorze. Do dzisiaj dom odwiedziło blisko pół miliona osób, zaś jego konstrukcja (przypominająca do złudzenia przewróconą makietę) odbiła sie echem także w zagranicznych mediach. Szymbark słynie także z Muzeum Ciesielnictwa, gdzie możemy obejrzeć narzędzia ciesielskie, wykorzystywane od VIII woeku aż do 1939 roku. Ciekawostką jest ponadto https://www.adamet.com.pl/blachy-adamet/ 240-letni Dom Sybiraka, zbudowany przez zesłanych Polaków.

Kaszuby to także liczne skanseny i zabytki, takie jak Skansen we Wdzydzach Kiszewskich z 1906 roku czy dwór we wsi Będomin, w którym znajduje się aktualnie Muzeum Hymnu Narodowego. Miłośnicy architektury powinni odwiedzić Rzucewo, gdzie znajduje się malowniczo położony pałac z niewielką biblioteką. W Kościerzynie znajduje sie z kolei Skansen Kolejowy, eksponujący w swojej kolekcji cztery parowozy (na terenie hali) oraz sale wystawowe (pełne chociazby narzędzi czy pamiątek) a także ekspozycje starych lokomotyw oraz wagonów na świeżym powietrzu.

Wśród kaszubskich zabytków sakralnych warto wspomnieć przede wszystkim o klasztorze Kartuzjan z przełomu XIV i XV wieku, który jest znany na świecie przede wszystkim ze swojego dachu w kształcie trumny. Warto go odwiedzić także ze względu na przepiękne złote ołtarze, zabytkowe organy oraz zegar z aniołem śmierci, pełniącym rolę wahadła.