Kraina Wygasłych Wulkanów
Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów

wulkan

Wiedziałeś, że coś takiego jak tytułowa Kraina Wygasłych Wulkanów w ogóle występuje w Polsce? Jeżeli nie, to dobrze trafiłeś, bowiem w naszym tekście będziesz mógł poczytać, co to takiego. Zachęcamy do lektury wszystkich zainteresowanych poznaniem bliżej jednej z największych atrakcji turystycznych na terenie naszego kraju.
Kraina Wygasłych Wulkanów jest to miejsce znajdujące się na obszarze Dorzecza Kaczawskiego. To jeden z wyjątkowo malowniczych punktów na mapie Polski. Dziś to atrakcja stricte przyrodnicza, podczas gdy parę milionów lat temat występowały tam gorące, czynne wulkany. Obecnie nie ma natomiast po nich żadnego śladu poza charakterystyczną pozostałością jaką jest osiemdziesięciopięciokilometrowy Szlak Wygasłych Wulkanów. Wystarczy przejść się tym nietypowym jak na Polskę szlakiem, aby od razu poczuć klimat nieco egzotyczny, taki niecodzienny jak na tradycyjne polskie warunki środowiskowe. Ogólnie rzecz biorąc, Kraina Wygasłych Wulkanów rozciąga się na obszarze począwszy od Jawora a skończywszy na Wleniu.

Jest to teren na linii skał o nietuzinkowej stożkowej budowie a szereg innych polskich miejscowości. Atrakcją jest przede wszystkim mnóstwo zachowanych tam po dziś dzień melafirów, diabazów czy bazanitów, które przyciągają zainteresowanych turystów nie tylko z Polski. Do tego prawdziwym hitem turystycznym okazuje się stożek niegdyś aktywnego wulkanu Ostrzyca Proboszczowicka, który wznosi się na wysokości niemal pięciuset metrów nad poziomem morza. Jest to potocznie mówiąc tak zwana Polska Fujiyama.